fbpx
Przyczyny powstawania smug po umyciu podłogi

Przyczyny powstawania smug po umyciu podłogi

Mycie podłóg to usługa prosta, wykonywana na co dzień przez każdego z Nas. Niestety często zdarza się, że po umyciu, na podłodze powstają smugi. Gdzie zatem szukać przyczyn powstawania smug? W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić kilka przyczyn, jakie mogą mieć wpływ na niechciane mazy powstałe po myciu podłóg.

Przed myciem podłogi koniecznie ją odkurz bądź zamieć.

Jeśli na podłodze pozostaje piasek, kurz, pył, włosy i inne zabrudzenia. Wiedz, że w trakcie kontaktu ich z wodą, zostają one rozmazane na powierzchni, co w konsekwencji spowoduje powstanie niechcianych maz. Od kiedy prowadzę firmę sprzątającą, obserwuję, że osoby sprzątające niechętnie używają odkurzacza. Przystępując do mycia podłogi robią to bez wcześniejszego odkurzania bądź ewentualnie zamiecenia. Jest to bardzo duży błąd, który powoduje, że posadzka umyta jest „z rynku” Wszystkie zanieczyszczenia są zamiatane „pod dywan” w kąty, zakamarki a kurz unosi się w powietrzu.

Używanie odkurzacza co prawda wydłuży czas sprzątania, ale w efekcie usługa zostanie wykonana na wysokim poziomie. Podłoga po myciu będzie wyglądała na umytą a nie pomazaną. Rozmazywanie brudu mokrym mopem, powoduje, że podłoga zaczyna zmieniać kolor, powstają  silniejsze zabrudzenia, które w konsekwencji muszą zostać usunięte padem z użyciem odpowiedniej chemii i maszyny szorująco-zbierającej.

Używaj odpowiednią ilość środka do mycia podłóg.

Zasada im więcej tym lepiej, zdecydowanie nie sprawdza się w przypadku mycia podłóg. Konieczne jest aby używać tyle środka czyszczącego ile podaje nam instrukcja dołączona do opakowania. Jeśli wlejesz zbyt dużo środka chemicznego do wiadra z wodą, po umyciu podłogi, powierzchnia wyschnie a chemia na powierzchni pozostanie. W konsekwencji podłoga staje się lepka i podatna na przywieranie do niej nowych zanieczyszczeń. Konsekwencją przelania środków chemicznych do wiadra z wodą są również smugi.

Zatrudniasz personel sprzątający i zauważyłeś, że środki chemiczne są nieodpowiednio dozowane? Możesz zaopatrzyć się w pompę z systemem dozującym. Na rynku jest wiele ofert, które pozwolą na zakup odpowiedniego urządzenia.

Dokładnie płucz mopa w wiadrze z wodą. Nie myj posadzki niewyciśniętym mopem z wody.

Każdy używany mop do mycia podłogi posiada ograniczoną wchłanialność brudu. Jeśli nie będzie na bieżąco i często płukany, umyta powierzchnia po wyschnięciu będzie brudna z powstałymi smugami. Mopy po myciu podłogi należy wyprać w pralce w minimalnej temperaturze 60 stopni, używając jedynie proszku do prania.

Do prania szmatek czy mopów nigdy nie używaj płynów do płukania. Pozostają one w strukturze mopa mogąc również powodować powstanie smug na mytej powierzchni. Dobre jakościowo mopy można prać i używać latami. Czasem do prania dodaj odrobinę środka wybielającego ACHE. Myjąc podłogę staraj się dobrze wykręcać mopa. Myjąc posadzki mopem z którego kapie woda, nie dziw się, że po wyschnięciu podłogi na powierzchni powstały smugi i zacieki.

Wymieniaj brudną wodę na czystą. Wymień mopa bądź wypłukaj go pod bieżącą wodą.

Myjąc podłogi ręcznie o dużych powierzchniach pamiętaj o wymianie wody na czystą. Po nalaniu czystej wody, wymień mopa na czystego bądź już użytego dobrze wypłucz pod bieżącą czystą wodą. Dzięki takiemu działaniu unikniesz konieczności częstej wymiany wody. Pamiętaj, że większość zabrudzeń gromadzi się w strukturze mopa.

Używaj odpowiednio dobranych środków myjących do czyszczonej powierzchni.

Na rynku istnieją preparaty uniwersalne do mycia podłóg. Oznacza to, że kafelki, panele czy wykładziny PCV mogą zostać umyte jednym płynem. Niestety lata nabytych doświadczeń pokazują, że nie na wszystkich posadzkach się to sprawdza. Wiele podłóg wymaga indywidulanego traktowania i używania odpowiedniej sprawdzonej chemii. Zaobserwowałam również, że rodzaj mopa i technika mycia podłóg, również ma znaczenie podczas mycia podłóg.

Ważne jest aby nie stosować preparatów przeznaczonych do mycia np. powierzchni drewnianych na posadzki z terakoty czy gresu. Środki przeznaczone do mycia drewna jak i paneli często w składzie posiadają polimery, które po zastosowaniu na kaflach spowodują, że będą ona zmatowione, śliskie czy w smugach. W takim przypadku należy kilkukrotnie umyć podłogę czystą wodną. Wymieniając często mopa oraz wodę. Dzięki takiemu zabiegowi szybko i skutecznie usuniemy nadmiar niechcianej chemii z powierzchni podłogi. Do kolejnego mycia można zastosować odpowiednio dobrany płyn przeznaczony do mycia podłóg.

Mycie podłóg to nie trudne zadanie. Nie mniej jednak aby dobrze umyć podłogę trzeba spełnić kilka ważnych zadań, które zostały powyżej opisane. Pamiętaj zatem o:

  • Odkurzeniu posadzki
  • Zastosowaniu odpowiedniego środka do mycia z odpowiednią jego ilością
  • Wymianie brudnej wody na czystą oraz brudnego mopa na czystego

Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad będziesz cieszył się lśniąco- czystą podłogą długie lata. Każde zaniedbanie, pominięcie odpowiednich czynności spowoduje osadzanie się brudu na brudzie, który w konsekwencji nie zostanie dobrze usunięty podczas ręcznego mycie podłóg.