fbpx

Mycie okien – sprawdzone i skuteczne sposoby

 

mycie przeszkleńMycie okien – czyli jak myć, aby na długo pozostały czyste. Jak często myć okna? Jaką metodę wybrać by była najlepsza, a nasze okna na długo pozostawały bez smug? Czym powinno się zmywać pozostałości po remoncie z szyb i ram okiennych? Na te i inne nurtujące pytania znajdziecie Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.

Mycie okien jest jedną z podstawowych czynności utrzymania czystości w naszych domach, biurach, sklepach czy lokalach użyteczności publicznej.Zazwyczaj podczas sprzątania to właśnie mycie przeszkleń sprawia nam najwięcej kłopotów. Doprowadzenie okien do ładu pochłania dużo czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na przyjemniejsze rzeczy lub po prostu spędzić ten czas z najbliższymi.W domach szyby myjemy najczęściej w okresie przedświątecznym oraz na początku wiosny, kiedy to promienie słoneczne próbują przedostać się przez nasze czyste okna rozświetlając nasze domy. Osadzające się zanieczyszczenia na szklanej powierzchni okien powodują, iż do naszych domów wpada o 30% mniej światła dziennego. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ dostęp do światła dziennego powoduje nasze lepsze samopoczucie. Sztuczne doświetlanie naszych mieszkań, biur w dzień powoduje częste zmęczenie, bóle głowy i inne dolegliwości. Dlaczego więc nie zadbać o stan swojego zdrowia czy samopoczucia w tak prosty sposób?

Utrzymywanie okien w czystości ma również inne korzyści dla naszego zdrowia, mówi się, że przez godzinę mycia szyb możemy spalić nawet do 300 kcal.  Czy mycie witryn szklanych w naszych domach, biurach raz na 3-4 miesiące w zupełności wystarcza? Mycie okien od wewnątrz tak, lecz od zewnątrz ta częstotliwość może nie wystarczać. Czyste okna to wizytówka naszego domu, biura czy miejsca pracy. Częstotliwość mycia okien od zewnątrz powinna być planowana co 4-8 tyg., wtedy mamy pewność, że zawsze będą czyste. Regularność mycia okien pozwala również na utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji przez długie lata.

Sposoby na mycie przeszkleń bez smug

Mycie okien rozpoczynamy od wyczyszczenia ram okiennych. Następne jest mycie szyb, zaczynamy od strony wewnętrznej kończymy na stronie zewnętrznej, gdzie znajduje się większy brud. Najlepszymi i sprawdzonymi sposobami na czyste okna bez smug są:

1. Mycie okien płynem do mycia naczyń z użyciem gumy ściągającej.

To metoda bardzo skuteczna i zarazem szybka.

Instrukcja:

 • przygotuj ciepłą wodę, butelkę z płynem do mycia naczyń, szmatkę do mycia na mokro, szmatkę z mikrofibry i/lub ręcznik papierowy oraz ściągaczkę do szyb,
 • namocz szmatkę w wodzie, bezpośrednio na nią polej płyn do mycia naczyń,
 • umyj całą powierzchnię okna na mokro tak aby na jej powierzchni była widoczna woda z pianą,
 • ściągnij wodę z okna jednym ruchem,
 • pozostałe kreski z wody na oknie wypoleruj szmatką z mikrofibry bądź ręcznikiem papierowym w celu uniknięcia zacieków.

Okno pozostaje czyste i nie wymaga dodatkowego polerownia z użyciem płynów do mycia okien.            

2. Mycie okien z użyciem białego octu winnego

Instrukcja:

 • przygotuj 2l ciepłej wody, 0,5l białego octu winnego, szmatkę do mycia okien na mokro oraz szmatkę z mikrofibry i/lub ręcznik papierowy,
 • wymieszaj 0,5 litra octu na 2 litry ciepłej wody,
 • umyj okno szmatką z gotową mieszaniną, a następnie..
 • wypoleruj okno za pomocą szmatki z mikrofibry i/lub ręcznika papierowego

3. Mycie okien z użyciem gotowego płynu do mycia szyb

Instrukcja:

 • przygotuj 2l ciepłej wody z płynem do mycia naczyń, gotowy płyn do mycia szyb, szmatkę do mycia okien na mokro, szmatkę z mikrofibry i/lub ręcznik papierowy,
 • umyj okno wodą z płynem do mycia naczyń, wytrzyj do sucha,
 • spryskaj szybę płynem ,
 • wypoleruj okno szmatką z mikrofibry bądź ręcznikiem papierowym

Sposobów na mycie okien bez smug jest wiele, prezentujemy tylko 3 z nich, jednak najbardziej skuteczną i niewymagającą poświęcenia wiele czasu jest metoda pierwsza z użyciem płynu do mycia naczyń i gumy ściągającej.

Mycie okien po remoncie

Przed rozpoczęciem remontu warto zabezpieczyć nasze okna przed potencjalnym zabrudzeniem do tego celu rekomendujemy użyć foli malarskiej i taśmy papierowej. Jeśli o to nie zadbamy to możemy mieć pewność, że czeka nas walka z zabrudzeniami powstałymi podczas remontu. Mogą być to zabrudzenia różnego pochodzenia, najgorszymi z nich są beton, klej i pianki poliuretanowe. Jeśli z powodu niedokładnego zabezpieczenia powierzchni okna, dojdzie do jego zabrudzenia, należy je jak najszybciej usunąć najlepiej jeszcze przed zastygnięciem. Usunięcie kleju z okna, który jeszcze nie stwardniał można wykonać przecierając powierzchnię mokrą szmatką. Trudność pojawia się w momencie, kiedy zabrudzenie pozostanie na oknie przez pewien czas i przywrze do powierzchni na dobre. Jak wtedy łatwo usunąć farbę, klej, beton, piankę z okna lub ramy? To nie takie trudne!

 • Najpierw namocz powstałe zabrudzenie, aby trochę zmiękło, możesz tę czynność powtórzyć kilka razy.
 • Następnie ponownie zmocz powierzchnie szkła mokrą ściereczką i zdrap zabrudzenie nożykiem. (Tutaj dużym ułatwieniem będzie specjalny skrobak do szyb pozwalający uniknąć niechcianych zarysowań z uwagi na jego płaską powierzchnię).

WSKAZÓWKA: Pamiętaj, żeby skrobać szybę tylko wtedy, kiedy jest ona mokra!

Drugim sposobem jest użycie gotowego środka, który poradzi sobie z usunięciem farby czy kleju z okna. Po wykonaniu powyższych czynności umyj okna tak jak opisywaliśmy to wyżej. Mycie okien po remoncie nie musi się w ogóle odbywać, jeżeli firma remontowa odpowiednio wykona zabezpieczenie powierzchni przed malowaniem, gipsowaniem czy szlifowaniem. Jeśli boisz się podjąć wyczyszczenia silnie zabrudzonych okien, pomocy warto szukać zamawiając usługę mycia okien przez firmę sprzątającą.

Najważniejszą kwestią zawsze jest bezpieczeństwo. Gdy przeszklenia znajdują się na wyższej kondygnacji powinniśmy wykonywać pracę z użyciem drabiny i asekuracji lub za pomocą kija teleskopowego. Mycie okien na wysokości nie należy do najprostszych zadań i wymaga dużej wprawy. Tutaj również z pomocą może przyjść firma sprzątająca. W Opolu i Wrocławiu warto skorzystać z oferty mycia okien przez firmę ZTIRA wpisując w wyszukiwarkę: mycie okien Opole lub mycie okien Wrocław.

Więcej o tym jak wybrać odpowiednią firmę sprzątającą przeczytasz TUTAJ