fbpx

Mycie okien na wysokości – przepisy prawne i zasady bezpieczeństwa pracy na wysokościach

Mycie z wykorzystaniem technik alpinistycznych- jak wygląda mycie okien w wysokich budynkach w Katowicach? 

Współczesne budynki na swoich fasadach posiadają coraz więcej powierzchni szklanych, które wymagają stałego czyszczenia. Właściciele tych obiektów korzystają z usług firm sprzątających, które w swojej ofercie posiadają mycie okien na wysokościach. Najpopularniejsze z nich to mycie z wykorzystaniem technik alpinistycznych oraz z użyciem wody demineralizowanej.

Mycie alpinistyczne okien w Katowicach to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych do czyszczenia dużych i wysokich powierzchni szklanych.  Dzięki posiadaniu uprawnień przez pracowników naszej firmy sprzątającej z Tarnowskich Gór www.ztira.pl, dostęp linowy do wspomnianych powierzchni jest dużo prostszy i zdecydowanie ułatwia dokładne umycie wszystkich okien. Mycie z wykorzystaniem tej metody jest mniej inwazyjne w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Decydując się na ten sposób mycia okien w Katowicach, unikniemy rozkładania wysokich rusztowań, użycia zwyżek czy wysokich drabin. Wyszkolony alpinista podczas takich prac cały sprzęt pozwalający na precyzyjne mycie okien ma przy sobie. Podczas wykonywania takich prac zdecydowanie najważniejsze jest bezpieczeństwo osób wykonujących zlecenie mycia przeszkleń. Szczególnie ważna staje się organizacja pracy. Mycie okien przez alpinistów jest wykonywane w pozycji wiszącej co wymaga od osób wykonujących zlecenie bardzo dobrej kondycji fizycznej, gibkości oraz umiejętności poruszania się w nie do końca naturalnej pozycji pomiędzy kondygnacjami czyszczonego budynku. Alpiniści wyposażeni są w kaski, odzież ochronną, karabińczyki, liny, pasy i inne ważne zabezpieczenia umożliwiające bezpieczną pracę mycia okien w Katowicach. Podczas wykonywania prac metodą alpinistyczną szczególne ważne staje się przestrzeganie zasad BHP. Okna na mniejszych wysokościach, do 21 metrów myte są z pomocą kija teleskopowego z wykorzystaniem wody demineralizowanej. Więcej dowiesz się tu : EKOLOGICZNE MYCIE OKIEN NA WYSOKOŚCI KATOWICE

Usługi wysokościowe – kiedy mycie okien zaliczane jest pod usługi wysokościowe

Prace i usługi wysokościowe to takie, które są wykonywane na rusztowaniach, konstrukcjach, drabinach, kominach, podwyższeniach, które znajdują się co najmniej 1,0 metra nad poziomem podłogi czy ziemi. Alpinistyczne mycie okien również podlega pod kategorię mycia wysokościowego.

Przepisy prawne, określające prace wysokościowe

To bardzo ważne aby firmy wykonujące zlecenia mycia okien, fasad czy innych powierzchni na wysokościach winny znać przepisy BHP dotyczące prac na wysokości. Wiedza w tym temacie oraz wprowadzenie jej w praktyce pozwala na uniknięcie wypadków w miejscu pracy.

Przepisy BHP, które dotyczą prac wysokościowych określone są w §§ 105-110 rozporządzenia MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 129, poz. 844). Przepisy prawne dostępne są tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971290844/O/D19970844.pdf.

Przepisy te dokładnie wskazują co powinien wiedzieć i pamiętać pracownik wykonujący zlecenie na wysokości, jego pracodawca jak również osoba zlecająca wykonanie zadania mycia okien na wysokościach.

Dostępne przepisy zaliczają prace wysokościowe do prac szczególnie niebezpiecznych. Pracodawca, taki jak my, który w swoich usługach zawiera parce wysokościowe  powinien zadbać o badania lekarskie, zezwalające danemu pracownikowi na wykonywanie prac na wysokości powyżej 1 metra. W naszej firmie sprzątającej z Tarnowskich Gór prace wysokościowe to m.in.:

·       Podczas sprzątania biur- mycie okien z użyciem drabiny, mycie górnych partii szaf, mycie lamp

·       Mycie elewacji budynków

·       Mycie okien i przeszkleń

·       Zakładanie zabezpieczeń na ptaki

·       I wiele innych wykonywanych powyżej 1m nad poziomem podłogi lub ziemi

Bardzo istotne to również to aby pracodawca zapewnił zawsze swoim pracownikom zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu wykonywania zlecenia. Bardzo ważny staje się nadzór nad wykonywanymi pracami jak np. mycie okien z użyciem wysokich drabin czy rusztowań, zapewnienie środków indywidualnej ochrony danego pracownika oraz odpowiednie przeszkolenie przed przystąpieniem do prac wysokościowych.

Prace wysokościowe – orzeczenie lekarskie i uprawnienia

Pracownicy naszej firmy sprzątającej z Tarnowskich Gór, którzy wykonują bezpośrednio prace wysokościowe dopuszczeni są do pracy jedynie wtedy gdy:

1.     Są w posiadaniu aktualnych orzeczeń lekarskich, które przedstawiają brak przeciwskazań do pracy na wysokości. Badania te zawierają wyraźną adnotację o tym czy praca wykonywana jest powyżej 1 lub 3 metrów wysokości.

2.     Odbyli odpowiednie przeszkolenia BHP jak również instruktaż stanowiskowy, który pozwoli na szczegółowe zapoznanie się ze specyfiką prac na wysokości oraz wszelkimi zagrożeniami, które mogą wystąpić np. podczas mycia okien stając na drabinie.

3.     Są w posiadaniu odpowiednich środków ochronnych takich jak: kaski, szelki, liny, pasy, które przymocowane są do stałych elementów konstrukcji oraz wiedzy jak się nimi posługiwać

4.     Zostali zapoznani z tak zwaną oceną ryzyka zawodowego, które jest bezpośrednio powiązane z wykonywaną pracą

Przeczytaj więcej o skutecznych sposobach na pracę na wysokości oraz alpinizmie przemysłowym. Postaw na rozwiązania, jakie stosuje firma sprzątająca ZTIRA w Twoim mieście, która dba o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników.

Wykonujemy usługi dla małych i dużych firm, właścicieli domów i mieszkań, agencji nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni nieruchomości.

Mycie okien na wysokości oraz wodą demineralizowaną na Śląsku wykonujemy m.in. w takich miastach jak: Katowice, Sosnowiec, Chorzów, Gliwice, Zabrze, Tychy, Mikołów, Bielsko-Biała, Żory, Tarnowskie Góry, Lubliniec, Bytom.