Jak poprawnie segregować odpady w biurze?

Jak poprawnie segregować odpady w biurze?

Segregacja odpadów w biurze nie różni się o tej, którą stosujemy we własnych domach. Pojemniki na śmieci są w taki sam sposób znakowane. System selekcji składa się z pięciu frakcji, wyodrębnionych kolorami. W konsekwencji żaden z pracowników biura nie powinien mieć problemów z wrzuceniem odpadu do odpowiedniego kosza. Niestety w rzeczywistości bywa zupełnie na odwrót. Poniżej przedstawiam kilka ważnych informacji, po przeczytaniu których sortowanie śmieci okaże się dla Was i pracowników biura zrozumiałe i oczywiste.

Czym właściwie są odpady?

Odpady generujemy w naszych domach, w pracy, na wakacjach czy będąc z restauracji. Są nimi odpady, które nie posiadają żadnych substancji szkodliwych, a są codziennie konsumowane.

Do odpadów komunalnych w miejscu pracy zaliczamy:

  • Resztki jedzenia
  • Wszelkie opakowania po otrzymanych przesyłkach
  • Popiół papierosowy
  • Zużyte środki higieniczne
  • Zwiędłe rośliny
  • i wiele innych

Do śmieci komunalnych nie zaliczamy odpadów uznanych za niebezpieczne, toksyczne i te szkodliwe dla nas i środowiska. Zatem do oddzielnych koszy wyrzucamy elektronikę, zużyte baterie czy odpady medyczne.

Sortowanie odpadów według kolorów

Prawie każdy z nas w swoim miejscu pracy jest zobowiązany do segregowania śmieci. Niestety z moich obserwacji i lata doświadczeń w sprzątaniu wynika, że segregujemy odpady źle, wrzucając śmieci do nieodpowiednich pojemników. Pracownicy firmy sprzątającej ztira.pl często zgłaszają problemy z odpowiednią segregacją śmieci przez pracowników danego biura. Najczęściej źle sortujemy śmieci, które powinny znaleźć się w żółtym koszu na plastik, a lądują w niebieskim koszu na papier. Przykładowo wyrzucamy kartonik po mleku bądź soku do pojemnika niebieskiego, przeznaczonego jedynie na papier. Drugim z najczęściej popełnianych błędów sortowania odpadów, jest wyrzucanie zużytego papieru ręcznikowego, chusteczek higienicznych czy papieru toaletowego do pojemnika na papier. Odpady te winny znaleźć się w czarnym pojemniku, przeznaczonym na odpady zmieszane.

Podział segregacji śmieci według 5 kolorów:

  • Pojemniki niebieskie– opakowania z kartonu, papieru i tektury, gazety, ulotki, zeszyty, książki, torby papierowe.
  • Pojemniki żółte– opróżnione z zawartości, zgniecione plastikowe butelki, kartony po mleku i sokach, plastikowe torby, plastikowe opakowania, reklamówki, folie, puszki po żywności i napojach, metale, kapsle i zakrętki do słoików.
  • Pojemniki zielone– butelki i inne opakowania szklane pozbawione zawartości, puste słoiki bez zakrętek.
  • Pojemniki brązowe– obierki, odpady warzywne i owocowe, kwiaty, liście, skoszona trawa, resztki jedzenia.
  • Pojemniki czarne– papier powleczony folią, papier zatłuszczony, zatłuszczone pojemniki jednorazowe, zużyte artykuły higieniczne, pieluchy jednorazowe, kości i surowe mięso, ubrania, zabawki, styropian pochodzący z gospodarstw domowych, ceramikę, doniczki, porcelanę szkło żaroodporne, znicze z woskiem.

Jeśli w Twoim biurze zauważyłeś złą segregację śmieci. Zgłoś się do kierownika firmy sprzątającej, którą zatrudniasz w zakresie utrzymania porządku. Poproś o przygotowanie specjalnych oznakowań, które ułatwią pracownikom wybór odpowiedniego kosza przed wyrzuceniem odpadu do utylizacji.

sortowanie odpadów

Dlaczego segregowanie śmieci jest ważne? Czy warto to robić?

Moim zdaniem zdecydowanie tak! Segregowanie śmieci niesie za sobą wiele korzyści, do których zaliczamy:

  • Dbanie o zdrową i czystą planetę
  • Zmniejszona ilość nieprzyjemnych zapachów w biurze
  • Dbałość o czystość i higienę w kuchni
  • Działanie wizerunkowe, stawiające firmę w dobrym świetle

Jeśli nie specjalnie troszczysz się o los Naszej planety Ziemi, z pewnością troszczysz się o budżet Swojej firmy. Nikt z nas nie chce płacić ogromnych sum za niesegregowanie odpadów. Obawa przed zapłaceniem kary grzywny za brak segregacji odpadów jest najlepszym motywatorem do wprowadzenia i przestrzegania zasad poprawnej segregacji śmieci w Twoim miejscu pracy.

Jeśli szukasz odpowiedniej firmy do sprzątania Twojego biura kliknij tutaj https://ztira.pl/zapytaj-o-wycene/ i zapytaj o wycenę.

Jak zmotywować i zachęcić pracowników do segregacji odpadów?

Jednostkom, którym najbardziej zależy na segregacji odpadów w danym biurze to kadra kierownicza oraz firma sprzątająca. Dlaczego właściwie pozostali pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za złą segregację odpadów? Ciężar sugestii, kar najczęściej spada na ekipę sprzątającą, która w nieodpowiedni sposób umieszcza zebrane nieczystości w zbiorczych pojemnikach na odpady. Nic dziwnego, przecież żadna osoba zatrudniona w firmie sprzątającej nie jest zobowiązana do segregacji już wcześniej „posegregowanych” śmieci przez pracowników. Aby uniknąć sytuacji złej segregacji śmieci zadbaj o:

  • Odpowiednio opisane kolorystycznie pojemniki. Warto umieścić informację o tym co wrzucamy i czego nie wrzucamy do danego pojemnika na śmieci.
  • Krótkie szkolenie pracowników o prawidłowych zasadach segregowania odpadów
  • Bieżącą kontrolę segregacji odpadów przez pracowników. Wsparciem może okazać się pomoc firmy sprzątającej, która zasady segregacji zna bardzo dobrze.

RADA FIRMY SPRZĄTAJĄCEJ!

Pierwszym odważnym krokiem do zmotywowania pracowników do odpowiedniej segregacji śmieci jest usunięcie wszystkich małych koszy spod biurek. Dlaczego? Do przybiurkowych koszy na śmieci trafia dosłownie wszystko, plastik, ogryzki, szkło czy papier. Jeśli miejsca do segregacji odpadów będą zlokalizowane w miejscach ogólnodostępnych, np. w kuchni, pracownicy szybko nauczą się odpowiedniej segregacji w przeznaczonym do tego miejscu. Korzyścią jakie niesie za sobą usunięcie małych przybiurkowych koszy, jest mniejsze zużycie worków na śmieci. Co za tym idzie? Oszczędność pieniędzy oraz mniejsze zużycie plastiku, co daje pozytywny wpływ na naszą planetę J

Jeśli Twoja firma potrzebuje zmian w zakresie porządku, sprzątania i utrzymania stałej czystości. Podmij świadomą współpracę z firmą sprzątającą. Korzyści współpracy jest wiele. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie z naszym doradcą.