Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Nic dziwnego, dzięki temu rozwiązaniu można między innymi zaoszczędzić na prądzie, a także wesprzeć środowisko i rozwój ekologii, ponieważ prąd pozyskiwany jest w sposób naturalny, z energii słonecznej. Aby jednak panele fotowoltaiczne służyły przez wiele lat, należy je regularnie czyścić i konserwować. Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych? Na czym polega ta czynność? Zachęcamy do lektury. 

Kiedy należy wyczyścić panele fotowoltaiczne? 

Mimo że panele fotowoltaiczne sprawdzają się świetnie i pozyskują energię słoneczną, która następnie jest przekształcana w prąd, są również narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz podatne na liczne zabrudzenia, takie jak kurz, pył, pyłki roślin czy ptasie odchody. Niestety, brudne panele fotowoltaiczne dużo gorzej pobierają energię słoneczną, mogą być także przyczyną awarii, warto zatem regularnie pozbywać się wszelkich zanieczyszczeń z ich powierzchni. 

Kiedy zdecydować się na mycie paneli? Data ta jest oczywiście umowna, ale szacuje się, że przynajmniej raz lub dwa razy w roku. Jeżeli natomiast budynek położony jest blisko drzew, niedaleko lasu lub też na terenie, gdzie spotkać można sporo skupisk ptaków, warto zdecydować się na częstsze mycie paneli fotowoltaicznych. 

Ile kosztuje mycie paneli? 

Koszt mycia paneli jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim od wielkości instalacji fotowoltaicznej, stopnia zabrudzenia, umiejscowienia paneli PV, a także wysokości, na jakiej się one znajdują. W niektórych sytuacjach trzeba użyć, np. podnośnika lub skorzystać z technik alpinistycznych. Co więcej, cena często uzależniona jest również od usług danej firmy, jednak może się ona wahać w okolicach mniej więcej 5 do 25 zł za 1m2 paneli. 

Panele fotowoltaiczne należy regularnie czyścić tak, aby mogły one służyć przez wiele lat. Na czynności te należy zdecydować się przynajmniej raz lub dwa razy do roku, w zależności od stopnia zabrudzenia paneli. Cena mycia paneli fotowoltaicznych jest uzależniona od kilku czynników, między innymi wielkości instalacji fotowoltaicznej, czy też umiejscowienia paneli i kosztuje od mniej więcej 5 do 25 zł za 1m2.